pn-sob 8.00-20.00

Dr n med AGATA AMELIA DEFIŃSKA

Wybielanie zębów: Jakie są metody?

wybielanie zębów

Śnieżnobiały uśmiech jest jednym z synonimów atrakcyjnego wyglądu. W jego uzyskaniu pomaga wybielanie zębów. Wyróżnić możemy kilka metod, które klasyfikujemy jako metody gabinetowe i domowe. Co to za metody? Czym się charakteryzują?

Na wstępie warto zaznaczyć, że najlepsze efekty przynosi gabinetowe wybielanie zębów. Wynika to przede wszystkim z możliwości zastosowania preparatów o silniejszym działaniu niż w przypadku metod domowych. Preparaty są aplikowane przez doświadczonego stomatologa, co zapewnia bezpieczeństwo całego procesu.

Wybielanie zębów profesjonalnymi metodami

Gabinetowe wybielanie zębów najczęściej poprzedzone jest zabiegiem higienizacji. Higienizacja obejmuje skaling, piaskowanie i polerowanie zębów – zabiegi, podczas których usuwany jest kamień nazębny sprzyjający powstawaniu próchnicy oraz innych chorób. Dopiero po zakończonej higienizacji rozpoczyna się właściwy proces wybielania zębów.

Do wyboru mamy wybielanie lampą ZOOM lub metodę nakładkową. Czym różnią się obie te metody? Którą wybrać?

Wybielanie lampą ZOOM

Wybielanie lampą ZOOM jest obecnie najnowocześniejszą metodą stosowaną w stomatologii estetycznej. Metoda przynosi natychmiastowy efekt i nie wymaga stosowania dodatkowych środków w warunkach domowych. Wybielanie zębów lampą ZOOM wykorzystuje skuteczność wybielającego nadtlenku wodoru znajdującego się w żelu aplikowanym na powierzchnię zębów oraz żelaza, które aktywuje ten związek. Światło emitowane przez lampę jest katalizatorem w reakcji chemicznej, co pozwala na uzyskanie pożądanego efektu już podczas jednej wizyty w gabinecie.

Sam zabieg trwa około 60 minut. Naświetlanie powtarza się trzykrotnie w seriach trwających po 15 minut każda. W celu zachowania uzyskanego efektu jak najdłużej stomatolog zaleca tzw. białą dietę. Powinno się ją utrzymywać przez około miesiąc po zabiegu. Po tym czasie można wrócić do swojej normalnej diety. Biała dieta to dieta eliminująca produkty mocno barwiące szkliwo, takie jak czerwone wino, buraki, kawa czy herbata. Po wybielaniu zębów odradza się również palenie tytoniu.

Wybielanie zębów metodą nakładkową

Kolejną z metod stosowanych w gabinetach stomatologicznych jest metoda nakładkowa. Wybielanie zębów metodą nakładową polega na stosowaniu specjalnych szyn z żelem wybielającym. Szyny (lub inaczej nakładki) dopasowuje się do indywidualnych potrzeb pacjenta, dzięki temu równomiernie przylegają one do zębów zapewniając pożądany efekt wybielania. Nakładki dopasowywane są w gabinecie stomatologicznym, podczas gdy cały proces wybielania zębów trwa kilka tygodni i jest realizowany przez pacjenta w warunkach domowych. Podczas wizyty w gabinecie stomatolog nie tylko dopasowuje nakładki do ułożenia zębów, ale jednocześnie instruuje pacjenta co do ich stosowania w domu. Metodę tę od metody domowej wyróżnia przede wszystkim dopasowanie nakładek, dzięki któremu pacjent uzyskuje znacznie lepsze rezultaty aniżeli w przypadku stosowania uniwersalnych nakładek zakupionych w aptece.

Skontaktuj się z nami

    Rodzaj wizyty

    Dane osobowe