Estetyka uśmiechu jest bardzo ważna dla pacjentów, którzy poszukują mało inwazyjnych, a zarazem skutecznych sposobów na szybką korektę nieprawidłowości i odbudowę zębów uszkodzonych. Licówki i bonding to obecnie dwie najbardziej popularne metody, dzięki którym można przywrócić pierwotną estetykę uśmiechu i dokonać jej korekty. Czym się różnią? Co wybrać?
Żeby podjąć świadomą decyzję i wybrać pomiędzy bondingiem a licówkami, warto najpierw zapoznać się z charakterystyką obu zabiegów oraz możliwymi do uzyskania efektami leczenia.
Bonding to metoda bazująca na kompozycie, a więc materiale stomatologicznym, z którego wykonuje się wypełnienia. Zabieg pozwala na zamaskowanie pewnych niedoskonałości uzębienia, a także odbudowę drobnych ubytków i ukruszenia zębów. Bonding wykorzystuje się w stomatologii estetycznej także do tego, żeby wyrównać zęby i poprawić ich kształt.
Zabieg polega na nałożeniu na powierzchnie zębów bondu, a następnie kompozytu. Bond to żywica kompozytowa, która wzmacnia trwałość połączenia kompozytu z zębem własnym pacjenta. Kompozyt jest nakładany warstwowo i odpowiednio modelowany, a następnie utwardzany lampą UV. Ostatnim etapem zabiegu jest wypolerowanie zębów, dzięki czemu zyskują one gładką i estetyczną powierzchnię.
Licówki to porcelanowe obudowy zębów o grubości nieprzekraczającej 1 mm. Licówki mocuje się po stronie licowej zębów. Ich zadaniem jest optyczna korekcja kształtu i koloru zębów własnych. Podobnie jak bonding, licówki pozwalają na dokonanie korekt natury estetycznej, takich jak:
Pod względem uzyskiwanego efektu wizualnego bonding i licówki praktycznie niczym się od siebie nie różnią. Różnica tkwi w stopniu ingerencji w ząb własny pacjenta oraz trwałości uzupełnienia protetycznego. Założenie licówek z reguły wymaga wcześniejszego oszlifowania zębów, a więc nieodwracalnej ingerencji w twarde tkanki zębów. Dlatego też zabieg ten ma charakter trwały i nieodwracalny, licówek nie można zdjąć bez nałożenia nowych.
Bonding jest zabiegiem o niewielkim stopniu inwazyjności. Nie wymaga opracowywania twardych tkanek zęba, dzięki czemu struktura zębów korygowanych przy pomocy kompozytu pozostaje nienaruszona. W sytuacji, w której pacjent będzie chciał jego zęby da się przywrócić do stanu sprzed zabiegu.
Założenie licówek jest procesem kilkuetapowym. Realizuje się go podczas kolejnych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Bonding jest zabiegiem realizowanym podczas jednej wizyty w gabinecie. To spora oszczędność czasu i możliwość uzyskania pożądanego efektu estetycznego praktycznie od zaraz.
Pod względem trwałości licówki są nieporównywalnie bardziej trwałe niż kompozyt. Dzięki temu pacjent może się cieszyć uzyskanym efektem zabiegu przez dziesięć, a nawet piętnaście lat. Efekt bondingu utrzymuje się maksymalnie do 5 lat.